Dobry okulista Warszawa Wilanów
  • Leczenia zeza u niemowląt
    Leczenia zeza u niemowląt

    Zeza, zwana również strabizmem, to choroba oczu charakteryzująca się niewłaściwym ustawieniem gałek ocznych. Objawia się to tym, że oczy nie patrzą w tym samym kierunku. Zez występuje u około 2-4% dzieci, a leczenie…

    Read more
  • Wygodny fotel na balkonie
    Wygodny fotel na balkonie

    Poranna kawa na balkonie, wieczór z książką albo chwila błogiego odpoczynku po pracy? Brzmi jak bajka, prawda? Ale jeśli jesteś już szczęśliwym posiadaczem balkonu, pozostał już tylko jeden krok, aby osiągnąć pełnię szczęścia.…

    Read more
  • Wyniki leczenia
    Wyniki leczenia

    Wyniki leczenia Bez względu na zastosowany wariant operacyjny u ok. 90% chorych następuje trwałe ustąpienie nadczynności przytarczyc i normokalcemia (4, 14, 24, 26), 10% niepowodzeń wiąże się z: a) niewystarczającym doświadczeniem i techniką…

    Read more
  • Wyjałowienie organizmu z paciorkowców
    Wyjałowienie organizmu z paciorkowców

    Wyjałowienie organizmu z paciorkowców Wyjałowienie organizmu z paciorkowców można uzyskać penicyliną, a u cho-rych na nią uczulonych erytromycyną. Wybór preparatu penicyliny nie ma istotnego znaczenia. Ważnym czynnikiem jest natomiast wielkość dobowej dawki leku…

    Read more
  • Wybór optymalnego leku hipotensyjnego
    Wybór optymalnego leku hipotensyjnego

    Wybór optymalnego leku hipotensyjnego Wybór optymalnego leku hipotensyjnego w różnych postaciach etiologicznych przełomu nadciśnieniowego jest wciąż kontrowersyjny. Lekiem z wyboru u chorych z przełomem nadciśnieniowym i krwawieniem śródczaszkowym wydaje się być urapidyl, zaś…

    Read more
  • WTÓRNA NADCZYNNOŚĆ PRZYTARCZYC
    WTÓRNA NADCZYNNOŚĆ PRZYTARCZYC

    Jest to stan, który prawie zawsze wynika ze zmniejszenia stężenia zjonizowanego wapnia w osoczu i w praktyce klinicznej spotykany jest najczęściej u chorych z niewydolnością nerek, zarówno ostrą, jak i przewlekłą. W ostrej…

    Read more
  • Warstwa somatyczna fałdu dogłowowego
    Warstwa somatyczna fałdu dogłowowego

    Warstwa somatyczna fałdu dogłowowego Postępowania Lego procesu boczne ściany okalające zarodek fałdują się i tworzą ścianę brzuszną. W tym okrężnym fałdowaniu tarczy zarodka wyróżnia się fałdy: dogłowowy, ogonowy i boczne. Warstwa somatyczna fałdu…

    Read more
  • W znieczuleniu ogólnym
    W znieczuleniu ogólnym

    W przeciwieństwie do przepuklin pępowinowych stwierdza się znacznie mniej wad towarzyszących. Wytrzewienie wrodzone stanowi niebezpieczeństwo dla życia noworodka i wymaga natychmiastowego leczenia chirurgicznego. Leczenie. W znieczuleniu ogólnym, po zaintubowaniu dziecka, wprowadza się zgłębnik…

    Read more
  • W większości programów badań wnioskuje się
    W większości programów badań wnioskuje się

    W większości programów badań wnioskuje się W większości programów badań wnioskuje się, aby prewencję prowadzić od 12 miesięcy do 3 lat długi okres prewencji jest przede wszystkim wskazany u chorych z wysokim ryzykiem.…

    Read more
  • W toku leczenia dużymi dawkami
    W toku leczenia dużymi dawkami

    W toku leczenia dużymi dawkami salicylanów mogą wystąpić objawy toksycz-ne. Do najpoważniejszych należą obfite wymioty, metaboliczna kwasica z charakterystycznym oddechem Kussmaula, tężyczka spowodowana hiperwentylacją, halucynacje i śpiączka. Hamujący wpływ salicylanów na syntezę protrombiny…

    Read more
  • W razie nadmiernego odwodnienia w czasie dializoterapii
    W razie nadmiernego odwodnienia w czasie dializoterapii

    W razie nadmiernego odwodnienia w czasie dializoterapii u niektórych chorych może się rozwinąć tzw. nadciśnienie hipowolemiczne, spowodowane nadmierną aktywnością układu renina-angiotensyna-aldosteron. U tych chorych samo wyró-wnanie zaburzeń gospodarki wodno-elektrolitowej powoduje normalizację lub znaczny…

    Read more
  • W przypadku uwięźnięcia przepukliny
    W przypadku uwięźnięcia przepukliny

    W przypadku uwięźnięcia przepukliny dziecko należy natychmiast skierować na oddział chirurgii dziecięcej. W warunkach szpitalnych leczenie polega początkowo na podaniu dziecku środków uspokajających, następnie na ułożeniu na plecach z uniesieniem krocza. Po krótkim…

    Read more
  • W przypadku trudności w odnalezieniu przytarczyc
    W przypadku trudności w odnalezieniu przytarczyc

    -5. Gdy nie wszystkie przytarczyce zostały odnalezione, wówczas konieczna jest inspekcja wzrokowa i palpacyjna okolicy tchawicy, przełyku i przestrzeni przykręgo- slupowej doglowowo, doogonowo i na boki. Należy także otworzyć pochewdce naczyń szyjnych oraz…

    Read more
  • W okresie poporodowym
    W okresie poporodowym

    W okresie poporodowym macica cbkurcza się dobrze. Dość częste są bóle głowy, łecz ich występowanie można zmniejszyć stosując cienką igłę ze stożkowym zakończeniem. i bocznym otworem95 lub podając roztwór Hartmanna do przestrzeni zewnątrz-…

    Read more
  • W celu uzyskania pełnej skuteczności
    W celu uzyskania pełnej skuteczności

    W celu uzyskania pełnej skuteczności i dobrej kontroli wskazane jest monitoro-wanie parametrów hemodynamicznych – pomiar średniego ciśnienia w tętnicy płucnej lub ciśnienia zaklinowanego w naczyniach włosowatych płucnych. Wielu autorów podkreśla, że wystarczająca jest…

    Read more
  • Uzgodniony algorytm postępowania
    Uzgodniony algorytm postępowania

    Uzgodniony algorytm postępowania Przy stosowaniu streptokinazy należy pamiętać, że nie może być ona po-wtórzona co najmniej w ciągu 6 miesięcy od pierwszego leczenia ze względu na możliwość wystąpienia odczynów immunologicznych (wstrząs anafilaktyczny). Należy…

    Read more
  • Uwzględniając obraz kliniczny
    Uwzględniając obraz kliniczny

    Uwzględniając obraz kliniczny wyróżnia się postać łagodną (ciśnienie roz-kurczowe wyższe od 12,7 kPa = 95 mm Hg i równe lub mniejsze od 14 kPa = 105 mm Hg), umiarkowaną (ciśnienie rozkurczowe wyższe od…

    Read more
  • UWAGI OGÓLNE O DOBORZE LEKÓW PRZECIWNADCIŚNIENIOWYCH
    UWAGI OGÓLNE O DOBORZE LEKÓW PRZECIWNADCIŚNIENIOWYCH

    O doborze i dawce leków przeciwnadciśnieniowych (hipotensyjnych) decydują następujące czynniki: – 1) mechanizm działania leku, – 2) etiologia nadciśnienia tętniczego, – 3) postać kliniczna, czyli stopień ciężkości nadciśnienia tętniczego, – 4) rodzaj i…

    Read more
  • U chorych z przełomem nadciśnieniowym
    U chorych z przełomem nadciśnieniowym

    U chorych z przełomem nadciśnieniowym średnie ciśnienie tętnicze należy obniżyć o ok. 20% lub do dolnego progu autoregulacji ukrwienia mózgu, który określa najniższe ciśnienie tętnicze, przy którym nie dochodzi jeszcze do niedo-krwienia mózgu.…

    Read more
  • U CHORYCH Z CHOROBAMI MIĄŻSZU NERKOWEGO
    U CHORYCH Z CHOROBAMI MIĄŻSZU NERKOWEGO

    U większości chorych z chorobami miąższu nerkowego nadciśnienie jest następst-wem zarówno nadmiernej retencji Na+, jak i zwiększonego oporu tętniczek przedwłosowatych. U niektórych z tych chorych nadmierne zwężenie naczyń zależy od krążącego układu renina-angiotensyna…

    Read more
  • Trudności w poruszaniu
    Trudności w poruszaniu

    Trudności w poruszaniu D. TECHNICZNE. Trudności w poruszaniu, podnoszeniu i pielęgnacji. Utrudnienie oddychania. Częste wskazania do intubacji, utrudnionej przez krótką, grubą szyję. Trudna wenesekcja i kłopotliwe umieszczenie igły do analgezji przewodowej. Zła tolerancja…

    Read more
  • Tomografia komputerowa
    Tomografia komputerowa

    Tomografia komputerowa Tomografia komputerowa. Jakkolwiek ma większe zdolności rozdzielcze, stosowana jest przede wszystkim do lokalizacji guzów położonych atypowo, np. w śród- piersiu (9). Arleriografia i pneumomediastinografia. W niektórych przypadkach zachodzi konieczność wykonania arteriografli…

    Read more
  • Tkanka mięśniowa
    Tkanka mięśniowa

    Trudno ją niekiedy zidentyfikować. Warstwę tę tworzy zagięcie powięzi poprzecznej od dołu i powięzi śródpiersiowej od góry, które łączą się przy brzegach, rozworu, dając luźne zrosty z przełykiem. Należy teraz odprowadzić przepuklinę i…

    Read more
  • Tiopental
    Tiopental

    Tiopental może nie zapewnić zwiotczenia wystarczającego dla wykonania obrotu ze-wnętrznego. Nie jest stosowany do porodu zabiegowego, chyba że w połączeniu z in- ubacją dotchawiczą, zwiotczeniem mięśni i wentylacją IPPV. -1 Środki zwiotczające. Są…

    Read more
  • Test Sickiedex
    Test Sickiedex

    -5) kamicy żółciowej oraz 6) innych chorób chirurgicznych. POSTĘPOWANIE. Chorzy ze skazą sierpowatą (hemoglobina AS) przy prawidłowym postępowaniu nie przedstawiają większego ryzyka13 z wyjątkiem większych operacji, takich jak torakotomia. Wszyscy Murzyni powinni być…

    Read more
  • Technika operacyjna
    Technika operacyjna

    Technika operacyjna -1. Cięcie skórne Kochera typowe dla operacji na tarczycy. 2. Przecięcie powięzi szyjnej w linii pośrodkowej i uwolnienie tarczycy z olacza- l^r.pj tkanki łącznej. W tym etapie zabiegu konieczna jest rozwaga…

    Read more
  • Technika operacji jednoetapowej
    Technika operacji jednoetapowej

    Operacja ma na celu: usunięcie pokrywy owodniowej worka przepuklinowego i odprowadzenie trzew w sposób zapewniający dalszy rozwój jamy brzusznej, dokładną inspekcję narządów i korekcję wykrytych wad przewodu pokarmowego, zamknięcie wrót przepukliny i pokrycie…

    Read more
  • Technika operacji
    Technika operacji

    Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym, w narkozie dotchawiczej. Pole operacyjne musi być dokładnie umyte od nadbrzusza aż po krocze i połowę bliższą uda – obustronnie. Zasadą jednak jest wykonywanie operacji tylko po…

    Read more
  • Talasemia
    Talasemia

    Talasemia. Można tu przenieść rozważania dotyczące niedokrwistości sierpowatej.. Chorzy mogą nie mieć hemoglobiny A i dochodzi do sierpowatości przy wysokim stężeniu HbS. Chory na homozygotyczną beta-talasemię (niedokrwistość Cooleya, niedokrwistość śródziemnomorska lub choroba T)…

    Read more